Metalowe okulary Polerowanie Wiedza

- Nov 23, 2020-

Wraz z ciągłym rozwojem produkcji oraz nauki i technologii istnieje wiele rodzajów metod polerowania metali. Zgodnie z różnymi zasadami polerowania, są to głównie polerowanie mechaniczne, polerowanie chemiczne, polerowanie elektrochemiczne, chemiczne polerowanie mechaniczne i tak dalej. Obecnie tradycyjne polerowanie mechaniczne jest szeroko stosowane w przedsiębiorstwach produkujących okulary.

Polerowanie mechaniczne w specjalnej maszynie polerującej, przez bardzo drobny proszek polerujący i powierzchnię szlifierską wytwarzaną między względnym szlifowaniem i walcowaniem w celu wyeliminowania śladów zużycia, podzielonych na polerowanie zgrubne,Średnipolerowania i polerowania.

(1) Polerowanie zgrubne

Polerowanie szorstkie to szlifowanie, polerowanie lub szlifowanie powierzchni ramy za pomocą twardego koła, więc nazywa się to również szlifowaniem lub polerowaniem. Służy głównie do usuwania zadziorów, zarysowań, haftu,otwór z piasku, bańka, zgrubienie spoiny, żużel spawalniczy i wszelkiego rodzaju oczywiste wady na powierzchni ramy, aby poprawić gładkość powierzchni i zmniejszyć chropowatość powierzchni.

Powierzchnia lustra po szorstkim polerowaniu może osiągnąć tylko poziom lub gładki stopień, a nie może uzyskać gładką powierzchnię, więc nadal muszą być polerowane i rafinowane polerowanie.

(2) Medium polerowanie

Średnie polerowanie to dalsze przetwarzanie grubo polerowaną powierzchni ramy o większej twardości i mniejszym rozmiarze koła polerującego w celu usunięcia zadrapań pozostawionych przez grubo polerowanie i uzyskania gładkiej i umiarkowanie wypolerowaną powierzchnię. Proces polerowania jest pomijany w produkcji wielu przedsiębiorstw okularowych.

(3) Drobne polerowanie

Drobne polerowanie jest zastosowanie drobnym koła polerowania (koło tkaniny) przetwarzania, dalsze zmniejszenie chropowatości powierzchni, w celu osiągnięcia celu mikroskopowego wyrównywania, tak, że metal powierzchni wyrównywania jasne, tak aby uzyskać bardzo jasną powierzchnię, w celu spełnienia wymagań galwanizowania.


Podczas polerowania mechanicznego koło polerujące obraca się z dużą prędkością, a tarcie między powierzchnią metalowej ramy lusterka a kołem polerskim generuje wysoką temperaturę, co poprawia plastyczność powierzchni metalowej ramy lusterka. Pod działaniem siły polerowania na powierzchni metalowej ramy lusterka występuje deformacja plastyczna. Wypukła część jest prasowana i płynąta, a część wklęsła jest wypełniona, co dodatkowo poprawia drobną nierówną powierzchnię. Podczas procesu polerowania środek rozjaśniający reaguje z polerowanym metalem, aby przyspieszyć prędkość światła. Polerowanie mechaniczne jest zasadniczo usunięcie warstwy tlenku metalu, więc ilość przerzedzania jest mała.